PSW 18-20 Battery
59689020 (11/19)
59689020 (11/19)
Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia należy przeczytać niniejsze wskazówki bezpieczeństwa, oryginalną instrukcję obsługi oraz załączone do zestawu akumulatorów wskazówki bezpieczeństwa oraz oryginalną instrukcję obsługi zestawu akumulatorów / standardowej ładowarki. Postępować zgodnie z podanymi instrukcjami. Instrukcje obsługi przechować do późniejszego wykorzystania lub dla kolejnego właściciela.
Należy przestrzegać wskazówek zawartych w tej instrukcji obsługi oraz obowiązujących ogólnych przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom.
Wskazówka dot. bezpośredniego zagrożenia, prowadzącego do ciężkich obrażeń ciała lub do śmierci.
Wskazówka dot. możliwie niebezpiecznej sytuacji, mogącej prowadzić do ciężkich obrażeń ciała lub śmierci.
Wskazówka dot. możliwie niebezpiecznej sytuacji, która może prowadzić do lekkich zranień.
Wskazówka dot. możliwie niebezpiecznej sytuacji, która może prowadzić do szkód materialnych.
Należy zapoznać się ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa i instrukcjami.
Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i instrukcji może spowodować porażenie prądem elektrycznym lub inne ciężkie obrażenia. Wszystkie instrukcje i zasady bezpieczeństwa przechowywać w taki sposób, aby może było z nich korzystać w przyszłości.
Używany w zasadach bezpieczeństwa termin „elektronarzędzie” odnosi się do narzędzi elektrycznych zasilanych sieciowo (z kablem sieciowym) i narzędzi elektrycznych zasilanych akumulatorowo (bez kabla sieciowego).
Bezpieczeństwo w obszarze roboczym
Obszar roboczy powinien być czysty i dobrze oświetlony. Nieporządek lub nieodpowiednie oświetlenie obszarów roboczych może być przyczyną wypadków.
Nie wykonywać prac przy użyciu elektronarzędzi w otoczeniu zagrożonym wybuchem, w którym występują ciecze, gazy i pyły zdolne do zapalenia się. Elektronarzędzia wytwarzają iskry, które mogą spowodować zapalenie się pyłów lub oparów.
W trakcie użytkowania urządzenia nie pozwolić dzieciom i osobom postronnym zbliżać się do obszaru roboczego. Odwrócenie uwagi może doprowadzić do utraty kontroli nad urządzeniem.
Bezpieczeństwo elektryczne
Wtyczka przyłączeniowa elektronarzędzia musi pasować do gniazda. Wtyczki nie wolno w żaden sposób zmieniać. Nie stosować wtyczek przejściowych razem z elektronarzędziami z uziemieniem ochronnym. Niezmienione wtyczki i odpowiednie gniazda zmniejszają ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Unikać kontaktu ciała z uziemionymi powierzchniami, takimi jak rury, instalacje grzewcze, kuchenki i lodówki. Gdy ciało jest uziemione, istnieje podwyższone ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Chronić elektronarzędzia przed deszczem i wilgocią. Wniknięcie wody do elektronarzędzia zwiększa ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Nie należy używać kabla niezgodnie z przeznaczeniem, czyli wykorzystywać go do noszenia i zawieszania elektronarzędzia lub wyjmowania wtyczki z gniazda. Trzymać kabel z dala od źródeł ciepła, oleju, ostrych krawędzi i ruchomych części urządzenia. Uszkodzone i pozwijane kable przyłączeniowe zwiększają ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Jeśli narzędzie jest użytkowane na wolnym powietrzu, można stosować tylko przedłużacze przeznaczone do użytku na zewnątrz. Stosowanie przedłużacza przeznaczonego do użytku na zewnątrz zmniejsza ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Jeśli użytkowanie elektronarzędzia w wilgotnym otoczeniu jest nieuniknione, należy zastosować wyłącznik różnicowoprądowy. Stosowanie wyłącznika różnicowoprądowego zmniejsza ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Bezpieczeństwo osób
Należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na to, co się robi, a także zachować rozsądek i rozwagę podczas pracy z użyciem elektronarzędzia. Nie wolno używać elektronarzędzia, będąc zmęczonym oraz pod wpływem środków odurzających, alkoholu lub leków. Jeden moment nieuwagi w trakcie pracy z użyciem elektronarzędzia może doprowadzić do poważnych obrażeń.
Należy stosować osobiste wyposażenie ochronne i zawsze zakładać okulary ochronne. Stosowanie osobistego wyposażenia ochronnego, takiego jak maska przeciwpyłowa, antypoślizgowe obuwie ochronne, kask ochronny lub nauszniki ochronne, w zależności od rodzaju i przeznaczenia elektronarzędzia, zmniejsza ryzyko odniesienia obrażeń.
Należy zapobiec przypadkowemu włączeniu. Przed podłączeniem elektronarzędzia do zasilania elektrycznego lub akumulatora, jego podniesieniem lub przeniesieniem należy upewnić się, że jest ono wyłączone. Trzymanie palców na przełączniku podczas przenoszenia elektronarzędzia lub podłączanie włączonego urządzenia do zasilania elektrycznego może doprowadzić do poważnych wypadków.
Przed włączeniem elektronarzędzia należy usunąć narzędzia regulacyjne i klucze. Narzędzie lub klucz, pozostawione w obracającej się części urządzenia, mogą doprowadzić do poważnych obrażeń.
Unikać nieprawidłowej postawy ciała. Należy stać stabilnie, aby móc w każdej chwili zachować równowagę. Dzięki temu w nieoczekiwanej sytuacji lepiej będzie można kontrolować elektronarzędzie.
Należy nosić odpowiednią odzież. Nie należy nosić luźnej odzieży ani biżuterii. Nie zbliżać włosów, odzieży ani rękawic do obracających się części. Luźna odzież, rękawice, biżuteria lub długie włosy mogą zostać pochwycone przez obracające się części.
W przypadku montażu urządzeń do odsysania i odprowadzania pyłu należy upewnić się, że są one prawidłowo podłączone i używane. Stosowanie urządzenia do odsysania pyłu może ograniczyć zagrożenia związane z występowaniem pyłu.
Stosowanie i obsługa elektronarzędzia
Nie przeciążać urządzenia. Stosować elektronarzędzie przeznaczone do danej pracy. Odpowiednio dobranym elektronarzędziem lepiej i pewniej pracuje się w zalecanym zakresie mocy.
Nie używać elektronarzędzia, które ma uszkodzony przełącznik. Elektronarzędzie, którego nie można włączyć lub wyłączyć, jest niebezpieczne i musi zostać naprawione.
Wyjąć wtyczkę z gniazda lub wyjąć akumulator przed zmianą ustawień urządzenia, wymianą akcesoriów lub odłożeniem urządzenia. Te środki ostrożności zapobiegają niezamierzonemu włączeniu elektronarzędzia.
Nieużywane elektronarzędzia należy przechowywać poza zasięgiem dzieci. Nie pozwalać na korzystanie z elektronarzędzia osobom, które nie są zaznajomione z jego obsługą i nie przeczytały niniejszych instrukcji. Elektronarzędzia są bardzo niebezpieczne, gdy są użytkowane przez osoby niedoświadczone.
Elektronarzędzia należy starannie czyścić. Należy sprawdzać, czy ruchome części działają prawidłowo i nie zakleszczają się oraz czy nie są pęknięte ani uszkodzone, co mogłoby negatywnie wpłynąć na działanie całego elektronarzędzia. Przed użyciem narzędzia należy zlecić naprawę uszkodzonych części. Przyczyną wielu wypadków jest nieprawidłowa konserwacja elektronarzędzi.
Należy zadbać o to, aby narzędzia tnące były ostre i czyste. Gdy narzędzia tnące z ostrymi krawędziami są starannie wyczyszczone, rzadziej się zakleszczają i łatwiej je prowadzić.
Elektronarzędzia, akcesoria, narzędzia mocujące itd. należy użytkować zgodnie z niniejszą instrukcją. Należy przy tym uwzględnić warunki robocze i wykonywaną czynność. Stosowanie elektronarzędzi do prac innych niż przewidziane może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Użytkowanie i pielęgnacja zestawu akumulatorowego
Zestaw akumulatorowy można ładować tylko za pomocą ładowarek dopuszczonych przez producenta. Ładowarki, które nie są odpowiednie dla danego zestawu akumulatorowego, mogą spowodować pożar.
Użytkować urządzenie wyłącznie z odpowiednim zestawem akumulatorowym. Używanie innego zestawu akumulatorowego może spowodować obrażenia albo pożar.
Nieużywany zestaw akumulatorowy należy przechowywać z dala od przedmiotów metalowych, takich jak spinacze biurowe, monety, klucze, gwoździe czy śruby oraz innych małych, metalowych przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do zwarcia. Zwarcie może doprowadzić do pożaru lub wybuchu.
W pewnych okolicznościach może dojść do wycieku elektrolitu z zestawu akumulatorowego. Należy unikać kontaktu z nim. W razie kontaktu z elektrolitem należy dokładnie spłukać go wodą. Jeśli elektrolit dostanie się do oczu, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Elektrolit może powodować wysypkę i pieczenie skóry.
Serwis
Naprawę elektronarzędzia należy zlecać wyłącznie wykwalifikowanemu personelowi technicznemu i przeprowadzać ją tylko z użyciem oryginalnych części zamiennych. Zagwarantuje to bezpieczną pracę narzędzia.
W niektórych regionach przepisy mogą ograniczać możliwość użytkowania urządzenia. Wcześniej należy zasięgnąć informacji u miejscowego organu administracyjnego.
Zagrożenie życia z powodu ran ciętych spowodowanych przez niekontrolowane ruchy urządzenia. Trzymać części ciała z dala od części ruchomych.
Niebezpieczeństwo obrażeń przez wyrzucane lub spadające przedmioty. Nigdy nie używać urządzenia, jeżeli w promieniu 15 m znajdują się osoby, w szczególności dzieci lub zwierzęta.
Nie wolno dokonywać żadnych modyfikacji urządzenia.
Dzieci oraz osoby, które nie zapoznały się z niniejszą instrukcją, nie mogą użytkować tego urządzenia. Lokalne przepisy mogą ograniczyć dopuszczalny wiek użytkownika.
Niezbędna jest możliwość niezakłóconej obserwacji całego obszaru roboczego, aby móc zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Używać urządzenia tylko przy odpowiednim oświetleniu.
Przed rozpoczęciem pracy upewnić się, że wszystkie elementy obsługowe i urządzenia zabezpieczające urządzenie działają prawidłowo. Sprawdzić, czy zamknięcia nie są poluzowane, upewnić się, że wszystkie osłony ochronne i uchwyty są prawidłowo i pewnie zamocowane. Nie używać urządzenia, jeśli jego stan techniczny budzi zastrzeżenia.
Przed uruchomieniem urządzenia należy wymienić zużyte lub uszkodzone części.
Nigdy nie eksploatować urządzenia, jeśli włącznik/wyłącznik urządzenia na uchwycie nie włącza się lub nie wyłącza prawidłowo.
Ryzyko odrzutu z powodu utraty równowagi. Należy unikać nieprawidłowej postawy ciała, stać stabilnie i stale utrzymywać równowagę.
Poważne obrażenia wynikające z niedbalstwa w konsekwencji częstego użytkowania i dokładnego poznania urządzenia.
Natychmiast zatrzymać urządzenie i sprawdzić, czy nie jest uszkodzone lub określić przyczynę wibracji, jeśli urządzenie spadło, zostało uderzone lub wibruje w sposób odbiegający od normy. Zleć naprawę uszkodzeń w autoryzowanemu serwisie lub wymienić urządzenie.
Podczas obsługi urządzenia nosić pełną ochronę oczu i słuchawki ochronne, mocne i wytrzymałe rękawice oraz ochronę głowy. Nosić maskę ochronną na twarz, jeżeli praca odbywa się w zapyleniu.
Podczas pracy z urządzeniem należy nosić długie, ciężkie spodnie oraz stabilne, dobrze dopasowane obuwie. Nie pracować boso. Nie nosić biżuterii, sandałów ani krótkich spodni.
Niebezpieczeństwo obrażeń w przypadku pochwycenia luźnej odzieży, włosów lub biżuterii przez ruchome części urządzenia. Nie zbliżać odzieży i biżuterii do ruchomych części urządzenia. Długie włosy należy związać z tyłu.
Stosowanie ochrony słuchu może ograniczać zdolność słyszenia sygnałów ostrzegawczych, dlatego należy zwracać uwagę na potencjalne zagrożenia w pobliżu i w obszarze roboczym.
Działanie podobnych narzędzi w środowisku zwiększa ryzyko uszkodzenia słuchu i prawdopodobieństwo niedosłyszenia potencjalnych zagrożeń, np. osób wchodzących do danego obszaru roboczego.
Śliskie uchwyty i powierzchnie chwytające zapobiegają bezpiecznej obsłudze i kontroli urządzenia w nieoczekiwanych sytuacjach. Uchwyty i powierzchnie chwytania powinny być suche, czyste oraz wolne od oleju i smarów.
Stosować wyłącznie akcesoria i części zamienne dopuszczone przez producenta. Oryginalne akcesoria i części zamienne gwarantują niezawodną i bezawaryjną pracę urządzenia.
Nie należy używać urządzenia, jeśli istnieje ryzyko wyładowań atmosferycznych.
Upewnić się, że wszystkie urządzenia ochronne i uchwyty są prawidłowo i bezpiecznie zamocowane.
Przed użyciem urządzenia zapewnić stabilne oparcie, czyste miejsce pracy i zaplanować ścieżkę wycofania przed opadającymi konarami.
Uważać na opary mgły olejowej i trociny. W razie potrzeby nosić maskę lub aparat oddechowy.
Przytrzymywać okrzesywarkę zawsze oburącz. Przytrzymywać trzonek jedną ręką. Drugą ręką mocno trzymać tylny uchwyt, nacisnąć przycisk zwalniający przełącznik urządzenia i przełącznik urządzenia.
Ryzyko porażenia prądem w przypadku kontaktu łańcucha piły z ukrytymi liniami energetycznymi. Elektronarzędzia należy trzymać wyłącznie za izolowane powierzchnie chwytne, ponieważ kontakt z przewodami pod napięciem może spowodować, że metalowe części urządzenia będą pod napięciem.
Niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń. Nie wprowadzać zmian w urządzeniu. Nie używać urządzenia do napędzania zamontowanych elementów lub urządzeń niezalecanych przez producenta urządzenia.
Odrzut może wystąpić, gdy końcówka szyny prowadzącej dotknie obiektu lub gdy drewno się wygnie się, powodując zakleszczenie łańcucha tnącego podczas cięcia. Dotknięcie obiektu końcówką szyny może czasem doprowadzić do nieoczekiwanej reakcji do tyłu, podczas której szyna prowadząca zostanie odrzucona w górę i w kierunku użytkownika. Zakleszczenie łańcucha tnącego przy górnej krawędzi szyny prowadzącej może spowodować gwałtowne odrzucenie szyny w kierunku użytkownika. Każda z tych reakcji może prowadzić do utraty kontroli.
Poważne obrażenia na skutek utraty kontroli z powodu odrzutu. Nie polegać wyłącznie na wbudowanych urządzeniach bezpieczeństwa, ale podejmować odpowiednie środki, aby pracować bez wypadków i obrażeń.
Podczas korzystania z urządzenia należy korzystać z dołączonego pasa do noszenia. Pas do noszenia jest wyposażony w szybkozłącze. Pas do noszenia pomaga kontrolować urządzenie podczas opuszczania po cięciu i utrzymywać jego ciężar podczas cięcia.
Poważne obrażenia wskutek braku możliwości szybkiego zdjęcia paska w nagłych wypadkach. Przed użyciem urządzenia zapoznać się z paskiem do noszenia i zapięciem błyskawicznym. Nie należy nosić ubrania na pasku na ramię ani w żaden inny sposób nie utrudniać dostępu do zapięcia błyskawicznego.
Przed włączeniem urządzenia upewnić się, że łańcuch piły nie dotyka żadnych przedmiotów.
Poważne obrażenia, gdy nieprawidłowo napięty łańcuch piły wyskakuje z szyny prowadzącej. Przed każdym użyciem sprawdzić naprężenie łańcucha. Upewnić się, że łańcuch jest naoliwiony, szczególnie w przypadku nowych łańcuchów pił.
Wyłączyć silnik, zdemontować zestaw akumulatorów i upewnić się, że wszystkie ruchome części są całkowicie zatrzymane:
Przed wyczyszczeniem urządzenia lub zdjęciem blokady.
Przed pozostawieniem urządzenia bez nadzoru.
Przed zamontowaniem lub usunięciem elementów zamontowanych.
Przed kontrolą, czyszczeniem lub pracą przy urządzeniu.
Ryzyko obrażeń na skutek odrzutu. Środki zapobiegające odrzutowi:
Upewnić się, że w miejscu pracy nie ma przeszkód.
Podczas pracy przy pomocy okrzesywarki unikać kontaktu końcówki prowadzącej z gałęziami, gałązkami lub innymi przedmiotami.
Trzymać urządzenie oburącz.
Ustawić ciało i ramiona w takiej pozycji, która umożliwi stawienie oporu sile odrzutu.
Nigdy nie puszczać okrzesywarki podczas pracy.
Unikać nieprawidłowej postawy ciała. Zapewnia to większą kontrolę nad okrzesarką i zapobiega przypadkowemu kontaktowi z końcówką szyny w nieoczekiwanych sytuacjach.
Stosować tylko szyny i łańcuchy zamienne zalecane przez producenta. Nieprawidłowe szyny i łańcuchy zamienne mogą doprowadzić do pęknięcia łańcucha i / lub odrzutu.
Ostrzenie łańcucha piły jest trudnym zadaniem. Producent zaleca wymianę zużytego lub tępego łańcucha na nowy łańcuch do piły.
Niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń. Nie używać urządzenia na drabinach ani niestabilnych powierzchniach ustawienia. Podczas cięcia zawsze stać obiema nogami na twardym podłożu, aby zachować równowagę.
Niebezpieczeństwo porażenia prądem. Nie pracować urządzeniem w odległości mniejszej niż 10 metrów od linii napowietrznych.
Ryzyko zranienia, jeżeli konar pod wpływem napięcia odskoczy podczas cięcia.
Uważaj na spadające gałęzie i gałęzie, które pękają po upadku na ziemię.
Jeśli cienkie drewno zostanie złapane w piłę i poleci w kierunku operatora, operator może stracić równowagę. Zachować ostrożność podczas cięcia małych krzewów i pędów.
Sprawdzić zęby piły, jeżeli wydajność cięcia maleje. Należy zadbać o to, aby narzędzia tnące były zawsze ostre i czyste. Ostre narzędzia tnące łatwiej jest kontrolować i nie blokują się łatwo. W razie potrzeby wymienić łańcuch i szynę. Używać wyłącznie oryginalnych części zamiennych zapewnionych przez producenta.
Ryzyko obrażeń na skutek zablokowanego urządzenia tnącego. Jeśli łańcuch piły lub szyna prowadząca są uwięzione zbyt wysoko, aby je dosięgnąć, zasięgnąć porady profesjonalnego arborysty, aby bezpiecznie usunąć urządzenie tnące.
Przed każdym użyciem sprawdzić, czy złącze trzonka i narzędzia tnącego są dobrze zamocowane.
Urządzenie składować wyłącznie w pomieszczeniach wewnętrznych.
Ryzyko obrażeń, pożaru i uszkodzenia produktu na skutek zwarcia. Korodujące lub przewodzące ciecze, takie jak słona woda, niektóre chemikalia, wybielacze i produkty zawierające wybielacze, mogą powodować zwarcie. Nie zanurzać urządzenia, wyjmowanej baterii ani ładowarki w płynach. Upewnić się, że żadne płyny nie przedostają się do urządzenia ani akumulatora.
Przed składowaniem lub transportem urządzenia należy je wyłączyć, zaczekać aż ostygnie i wyjąć zestaw akumulatorów.
Przed schowaniem lub transportowaniem urządzenia przykryć narzędzie tnące osłoną łańcucha.
Niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń i uszkodzenia urządzenia. Zabezpieczyć urządzenie na czas transportu przed przemieszczeniem i upadkiem.
Przed transportem lub składowaniem usunąć wszelkie ciała obce z urządzenia.
Przechowywać urządzenie w suchym, dobrze wentylowanym miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci. Trzymać urządzenie z dala od substancji powodujących korozję, takich jak substancje chemiczne stosowane w ogrodach.
Nie przechowywać urządzenia na zewnątrz.
Upewnić się, że łańcuch jest lekko naoliwiony, jeśli jest przechowywany przez ponad miesiąc. Do ochrony przed korozją i smarowania producent zaleca stosowanie sprayu. Zapytać w serwisie o odpowiedni spray.
Czynności serwisowe i konserwacyjne mogą być wykonywane wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowany i specjalnie przeszkolony personel specjalistyczny. Zalecamy odesłanie produktu w celu naprawy do autoryzowanego centrum serwisowego.
Użytkownik może dokonywać wyłącznie regulacji i napraw opisanych w niniejszej instrukcji obsługi. W celu wykonania napraw wykraczających poza ten zakres należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem.
Niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń. Łańcuch piły jest wyjątkowo ostry. Noś odpowiednie rękawice ochronne podczas konserwacji łańcucha oraz podczas czyszczenia, mocowania lub zdejmowania osłony łańcucha.
Postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi naprężania łańcucha, regulacji naprężenia łańcucha i smarowania łańcucha.
Ciężkie obrażenia na skutek odrzutu, jeśli uszkodzony łańcuch nie zostanie wymieniony lub naprawiony.
Wyłączyć silnik i wyjąć akumulator przed czyszczeniem lub serwisowaniem urządzenia.
Upewnić się, że urządzenie jest w bezpiecznym stanie, sprawdzając w regularnych odstępach czasu, czy sworznie, nakrętki i śruby są mocno dokręcone.
Ryzyko obrażeń na skutek długiego, nieprzerwanego użytkowania urządzenia. Podczas pracy z urządzeniem robić regularne przerwy.
Stosować wyłącznie części zamienne, akcesoria i nasadki dopuszczone przez producenta. Oryginalne części zamienne i oryginalne akcesoria gwarantują niezawodną i bezawaryjną pracę urządzenia.
Po każdym użyciu czyścić produkt miękką, suchą ściereczką.
Nawet jeśli urządzenie jest używane zgodnie z zaleceniami, pewne ryzyko resztkowe pozostaje. Podczas użytkowania sprzętu mogą wystąpić następujące zagrożenia:
Wibracje mogą powodować obrażenia ciała. Do każdego zadania należy używać odpowiednich narzędzi, dołączonych uchwytów oraz ograniczać czas pracy i ekspozycję.
Hałas może spowodować uszkodzenie słuchu. Nosić ochronę słuchu i ograniczyć narażenie.
Obrażenia przy cięciu podczas kontaktu z odsłoniętymi zębami piły łańcucha piły.
Obrażenia ciała spowodowane nieprzewidzianymi, nagłymi ruchami lub odrzutem szyny prowadzącej.
Rany cięte / ryzyko wstrzyknięcia przez części odrzucane przez łańcuch piły.
Obrażenia spowodowane przez wyrzucane przedmioty (wióry, drzazgi).
Wdychanie pyłu i cząsteczek.
Kontakt skóry ze smarem / olejem.
Dłuższe używanie urządzenia może prowadzić do zaburzeń ukrwienia w dłoniach na skutek wibracji. Nie jest możliwe ogólne ustalenie czasu użytkowania, ponieważ zależy on od szeregu czynników:
Indywidualna skłonność do złego ukrwienia (często zimne palce, mrowienie w palcach)
Niska temperatura otoczenia. Dla ochrony dłoni należy nosić ciepłe rękawice.
Mocne ściskanie pogarsza ukrwienie.
Ciągła praca działa gorzej niż praca z przerwami.
Jeżeli przy regularnym, długotrwałym używaniu urządzenia wielokrotnie powtarzają się określone objawy, np. mrowienie w palcach, zimne palce, należy zasięgnąć porady lekarza.
Zastosowanie niezgodne z przeznaczeniem
Zagrożenie życia z powodu ran ciętych
Urządzenie należy użytkować wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem.
Piła akumulatorowa z przedłużeniem jest przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Urządzenie jest przeznaczone wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Ze względów bezpieczeństwa urządzenie należy zawsze trzymać mocno oburącz.
Urządzenie przeznaczone jest do cięcia i okrzesywania małych konarów i gałęzi wysoko na drzewie. Użytkownik stoi przy tym bezpiecznie na ziemi.
Każde inne zastosowanie, np. podczas wspinaczki, usuwania gałęzi w pobliżu lub cięcie materiału na poziomie gruntu, jest niedopuszczalne. Za zagrożenia powstałe w wyniku niedopuszczalnego zastosowania odpowiada użytkownik.
Materiały, z których wykonano opakowania, nadają się do recyklingu. Opakowania poddać utylizacji przyjaznej dla środowiska naturalnego.
Elektryczne i elektroniczne urządzenia zawierają cenne surowce wtórne, a często również takie części składowe jak baterie, akumulatory lub olej, które w razie niewłaściwej obsługi lub nieprawidłowej utylizacji mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Jednak te części składowe są niezbędne do prawidłowej pracy urządzenia. Urządzeń oznaczonych tym symbolem nie można wyrzucać do odpadów z gospodarstw domowych.
Wskazówki dotyczące składników (REACH)Aktualne informacje dotyczące składników można znaleźć na stronie: www.kaercher.com/REACH
Należy stosować tylko oryginalne akcesoria i części zamienne, ponieważ gwarantują one bezpieczną i bezawaryjną pracę urządzenia.
Informacje dotyczące akcesoriów i części zamiennych można znaleźć na stronie www.kaercher.com.
Zakres dostawy urządzenia jest przedstawiony na opakowaniu. Podczas rozpakowywania urządzenia należy sprawdzić, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie elementy. W przypadku stwierdzenia braków w akcesoriach lub szkód powstałych w transporcie należy zwrócić się do dystrybutora.
Ogólny znak ostrzegawczy | |
Przed uruchomieniem należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i wszystkie zasady bezpieczeństwa. | |
Podczas pracy z użyciem urządzenia stosować antypoślizgowe i wytrzymałe rękawice ochronne. | |
Podczas pracy z użyciem urządzenia nosić obuwie ochronne odporne na poślizgnięcie. | |
W trakcie eksploatacji urządzenia należy nosić odpowiednią ochronę oczu i uszu. | |
Nie wystawiać urządzenia na działanie deszczu lub wilgoci. | |
Zagrożenie elektryczne. Podczas pracy z urządzeniem należy zachować minimalną odległość 10 m od linii napowietrznych. | |
Niebezpieczeństwo powodowane przez przedmioty wyrzucane z dużą siłą. Nie pozwalać osobom postronnym, zwłaszcza dzieciom, jak również zwierzętom domowym zbliżać się do miejsca pracy na odległość mniejszą niż 15 m. | |
Ciągnięcie: Szybkozłącze | |
Kierunek ruchu łańcucha |
Zagrożenie życia przez rany cięte. W trakcie eksploatacji urządzenia należy nosić odpowiednią odzież ochronną. Przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących zapobiegania wypadkom.
Podczas pracy z urządzeniem należy nosić odpowiedni kask ochronny zgodny z normą EN 397 i oznaczony znakiem CE.
Podczas pracy z urządzeniem należy nosić ochronniki słuchu zgodne z normą EN 352-1 i oznaczone znakiem CE.
Aby zabezpieczyć się przed odrzucanymi odłamkami, nosić odpowiednie okulary ochronne zgodne z normą EN 166 lub oznaczone znakiem CE. Lub założyć przyłbicę kasku zgodną z normą EN 1731 i oznaczoną znakiem CE.
W specjalistycznych sklepach dostępne są kaski ochronne ze zintegrowanymi ochronnikami słuchu i przyłbicą.
Podczas pracy z urządzeniem nosić odpowiednie rękawice ochronne z wyposażeniem chroniącym przed przecięciem, które są zgodne z normą EN 381-7 i posiadają znak CE.
Podczas pracy z zastosowaniem urządzenia nosić antypoślizgowe obuwie ochronne, które spełniają normę EN 20345 i mają znak CE.
W niniejszej instrukcji obsługi opisany jest maksymalny zakres wyposażenia. W zależności od modelu występują różnice w zakresie dostawy (patrz opakowanie).
* opcjonalnie
Urządzenie można pracować z wykorzystaniem zestawu akumulatorów 18 V Kärcher Battery Power.
W razie potrzeby urządzenie można rozszerzyć za pomocą dołączonej wkładki przedłużającej.
Połączyć dolną część i wkładkę przedłużającą.
Połączyć górną część i wkładkę przedłużającą.
Pas do noszenia pomaga opuścić urządzenie po cięciu w kontrolowany sposób i utrzymać ciężar urządzenia podczas użytkowania.
Zaczepić haczyki na pasach do noszenia w zaczepach na uchwycie i trzonku. Założyć pas do noszenia na ramię. Upewnić się, że pas do noszenia da się szybko zwolnić w razie niebezpieczeństwa.
W razie potrzeby wyczyścić obszar wokół otworu do napełniania z trocin i brudu.
Zdjąć pokrywę zbiornika oleju do łańcucha.
Wlać olej do łańcucha do zbiornika. Sprawdzić poziom oleju do łańcucha na wzierniku i upewnić się, że zbiornik oleju do łańcucha jest maksymalnie napełniony poniżej otworu do napełniania.
Jeśli to konieczne, rozlany olej zaabsorbować szmatką.
Zamknąć zbiornik oleju do łańcucha pokrywą.
Ostry łańcuch
Rany cięte
Podczas wszystkich prac przy łańcuchu nosić rękawice ochronne.
Zdjąć osłonę łańcucha.
Ostrożnie pociągnąć za łańcuch.
Odległość między szyną prowadzącą a łańcuchem musi wynosić 3-4 mm.
Jeśli to konieczne, wyregulować naprężenie łańcucha (patrz rozdział Regulacja naprężenia łańcucha).
Wsunąć zestaw akumulatorów w mocowanie urządzenia aż do słyszalnego zablokowania.
Sprawdzić, czy drzewo i konary nie są uszkodzone, np. zgniłe.
W przypadku uszkodzonych lub zgniłych gałęzi zasięgnąć porady profesjonalnego arborysty.
Zdjąć osłonę łańcucha.
Przytrzymywać urządzenie oburącz.
Nacisnąć przycisk odblokowujący wyłącznik urządzenia.
Nacisnąć wyłącznik urządzenia.
Następuje uruchomienie urządzenia.
Zwolnić wyłącznik urządzenia.
Urządzenie zatrzyma się.
Podczas okrzesywania postępować w następujący sposób:
Umieścić szynę na ciętym konarze i popchnąć urządzenie do przodu, tak aby ogranicznik dotknął konaru.
Urządzenie stabilizuje się podczas okrzesywania, a cięcia są wykonywane bardziej precyzyjnie.
Jeśli to możliwe, zachować odległość około 15 cm między pniem drzewa a cięciem.
Małe gałęzie, które są cienkie i lekkie, wycinane są jednym cięciem spodem szyny prowadzącej.
Cięższe gałęzie o większej średnicy mogą pękać lub odpryskiwać podczas okrzesywania. Dlatego cięcie należy podzielić na kilka etapów:
Wykonać cięcie w dolnej części konaru górną częścią szyny prowadzącej. To cięcie powinno wynosić około jednej trzeciej średnicy gałęzi.
Wykonaj cięcie w górnej części gałęzi.
Jeśli konieczne jest kolejne cięcie, nigdy nie kontynuować cięcia w rozpoczętym cięciu, ale rozpocząć nowe cięcie.
Podczas okrzesywania należy pamiętać:
Nie podnosić pręta o więcej niż 60° od poziomu.
Nie wywierać dużej siły na szynę prowadzącą.
Nie stawać pod odcinanym konarem lub gałęzią.
Upewnij się, że spadający konar nie zagraża użytkownikowi ani osobom postronnym, ani nie uszkadza żadnych przedmiotów.
Podczas okrzesywania zachować bezpieczną odległość równą co najmniej dwukrotnej długości konaru. Jeżeli nie jest to możliwe, zlecaj pracę profesjonalnemu arboryście.
W przypadku dłuższych przerw w pracy należy wyjąć zestaw akumulatorów z urządzenia i zabezpieczyć go przed użytkowaniem przez osoby niepowołane.
Nacisnąć przycisk odblokowania zestawu akumulatorów, aby odblokować zestaw.
Wyjąć zestaw akumulatorów z urządzenia.
Wyjąć zestaw akumulatorów z urządzenia (patrz rozdział Wyjmowanie zestawu akumulatorów).
Oczyścić urządzenie (patrz rozdział Czyszczenie urządzenia).
Nieuwzględnianie masy urządzenia
Niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń i uszkodzenia
Podczas transportu zwrócić uwagę na masę urządzenia.
Niekontrolowany rozruch
Rany cięte
Przed transportem wyjąć akumulator z urządzenia.
Transportować urządzenie tylko z założoną osłoną noża.
Na czas transportu w pojazdach należy zabezpieczyć urządzenie przed ślizganiem się i przechyleniem.
Przed każdym składowaniem wyczyścić urządzenie (patrz rozdział Czyszczenie urządzenia).
Nieuwzględnianie masy urządzenia
Niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń i uszkodzenia
Podczas składowania uwzględnić masę urządzenia.
Niekontrolowany rozruch
Rany cięte
Przed magazynowaniem wyjąć akumulator z urządzenia.
Składować urządzenie tylko z założoną osłoną noża.
Zdjąć pasek.
Zdemontować trzonek na pojedyncze części.
Jeśli urządzenie jest magazynowane dłużej niż miesiąc, należy naoliwić łańcuch, aby zapobiec rdzewieniu.
Przechowywać urządzenie w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Trzymać z dala od substancji powodujących korozję, takich jak substancje chemiczne stosowane w ogrodach i sole odladzające. Nie składować urządzenia na zewnątrz.
Niekontrolowany rozruch
Rany cięte
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac przy urządzeniu wyjąć z niego akumulator.
Ostry łańcuch
Rany cięte
Podczas wszystkich prac przy łańcuchu nosić rękawice ochronne.
Wyjąć zestaw akumulatorów (patrz rozdział Wyjmowanie zestawu akumulatorów).
Za pomocą szczotki oczyścić łańcuch z gruzu i zanieczyszczeń.
Wyczyścić obudowę i uchwyty miękką, suchą ściereczką.
Przed każdym uruchomieniem należy wykonać następujące czynności:
Sprawdzić poziom oleju do łańcucha, w razie potrzeby uzupełnić olej do łańcucha (patrz rozdział Napełnianie zbiornika oleju do łańcucha).
Sprawdzić napięcie łańcucha (patrz rozdział Kontrola naprężenia łańcucha).
Sprawdzić, czy łańcuch jest odpowiednio ostry, w razie potrzeby odwrócić szynę prowadzącą lub wymienić łańcuch (patrz rozdział Wymiana łańcucha).
Sprawdzić, czy urządzenie nie jest uszkodzone.
Sprawdzić prawidłowe zamocowanie wszystkich sworzni, nakrętek i śrub.
Wyjąć zestaw akumulatorów (patrz rozdział Wyjmowanie zestawu akumulatorów).
Odkręcić sworzeń szyny prowadzącej.
Wyregulować naprężenie łańcucha za pomocą śruby.
Sprawdzić naprężenie łańcucha.
Odległość między szyną prowadzącą a łańcuchem musi wynosić 3 - 4 mm.
Dokręcić sworzeń szyny prowadzącej.
Wyjąć zestaw akumulatorów (patrz rozdział Wyjmowanie zestawu akumulatorów).
Zdjąć nakrętkę szyny prowadzącej.
Usunąć pokrywę i szynę prowadzącą.
Zutylizować stary łańcuch zgodnie z przepisami.
Umieścić nowy łańcuch na szynie prowadzącej.
Zamontować szynę prowadzącą. Zwrócić uwagę na kierunek biegu łańcucha.
Zamontować pokrywę, luźno mocując nakrętkę szyny prowadzącej.
Ustawić długość łańcucha (patrz rozdział Regulacja naprężenia łańcucha).
Usterki mają często proste przyczyny, które można usunąć samodzielnie, korzystając z poniższego przeglądu. W razie wątpliwości lub wystąpienia usterek innych niż wymienione należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem.
W wyniku starzenia zmniejsza się pojemność zestawu akumulatorów, mimo odpowiedniej konserwacji, dlatego nawet po całkowitym naładowaniu nie można osiągnąć maksymalnego poziomu naładowania. Nie oznacza to usterki.
Urządzenie nie włącza się.
Przyczyna:
Zestaw akumulatorowy jest rozładowany.
Sposób usunięcia:
Naładować zestaw akumulatorowy.
Urządzenie nie włącza się.
Przyczyna:
Zestaw akumulatorowy jest uszkodzony.
Sposób usunięcia:
Wymienić zestaw akumulatorowy.
Urządzenie nie włącza się.
Przyczyna:
Zestaw akumulatorowy nie jest prawidłowo założony.
Sposób usunięcia:
Wsunąć zestaw akumulatorowy do uchwytu aż do zablokowania.
Przyczyna:
Łańcuch zablokowany przez wycinki.
Sposób usunięcia:
Usunąć wycinki.
Urządzenie zatrzymuje się w trakcie pracy.
Przyczyna:
Akumulator jest przegrzany.
Sposób usunięcia:
Przerwać pracę i poczekać, aż temperatura akumulatora znajdzie się w normalnym zakresie.
Urządzenie zatrzymuje się w trakcie pracy.
Przyczyna:
Silnik jest przegrzany.
Sposób usunięcia:
Przerwać pracę i poczekać, aż silnik wychłodzi się.
W każdym kraju obowiązują warunki gwarancji określone przez dystrybutora. Ewentualne usterki urządzenia usuwane są w okresie gwarancji bezpłatnie, o ile spowodowane są błędem materiałowym lub produkcyjnym. W sprawach napraw gwarancyjnych prosimy kierować się z dowodem zakupu do dystrybutora lub do autoryzowanego punktu serwisowego.
(Adres znajduje się na odwrocie)
Wydajność urządzenia | |
Napięcie robocze | 18 V |
Prędkość biegu jałowego | 5,5 m/s |
Pojemność zbiornika oleju do łańcucha | 50 ml |
Średnica ciętego materiału (maks.) | 180 mm |
Zakres roboczy (maks.) | 3 m |
Wartości określone zgodnie z EN ISO 11680-1 | |
Poziom ciśnienie akustycznego LpA | 78,4 dB(A) |
Niepewność pomiaru KpA | 3 dB(A) |
Poziom mocy akustycznej LWA | 91,6 dB(A) |
Niepewność pomiaru KWA | 3 dB(A) |
Drgania przedniego uchwytu przenoszone przez kończyny górne | 1,3 m/s2 |
Drgania tylnego uchwytu przenoszone przez kończyny górne | 1,2 m/s2 |
Niepewność pomiaru K | 1,5 m/s2 |
Wymiary i masa | |
Dł. x szer. x wys. | 2920 x 188 x 94 mm |
Długość szyny prowadzącej | 200 mm |
Podziałka łańcucha | 3/8 in |
Masa (bez zestawu akumulatorów) | 3,8 kg |
Niniejszym oświadczamy, że określone poniżej urządzenie odpowiada pod względem koncepcji, konstrukcji oraz wprowadzonej przez nas do handlu wersji obowiązującym zasadniczym wymogom dyrektyw UE dotyczącym bezpieczeństwa i zdrowia. Wszelkie nieuzgodnione z nami modyfikacje urządzenia powodują utratę ważności tego oświadczenia.
Produkt: Akumulatorowa piła z przedłużką
Typ: 1.444-010.0
Obowiązujące dyrektywy UE2014/30/UE
2006/42/WE (+2009/127/WE)
2011/65/UE
Zastosowane normy zharmonizowaneEN 50581: 2012
EN 55014-1: 2017
EN 55014-2: 2015
EN 60745-1:2009+A11:2010
EN ISO 11680-1:2011
EN ISO 12100:2010
Organ upoważniony, 0197 TÜV Rheinland LGA Products GmbH; Tillystraße 2 D - 90431 Nürnberg, Niemcy przeprowadził badanie typu WE, numer certyfikatu: BM 50451225 0001
Niżej podpisane osoby działają z upoważnienia zarządu przedsiębiorstwa.
Administrator dokumentacji:
S. Reiser
Alfred Kärcher SE & Co. KG
Alfred-Kärcher-Str. 28 - 40
71364 Winnenden (Germany)
Tel.: +49 7195 14-0
Faks: +49 7195 14-2212
Winnenden, 01.09.2018